WICHITA LINEMAN A MAKE THE WORLD GO AWAY BYLY ZAŘAZENY DO ARCHIVU NAHRÁVEK KONGRESOVÉ KNIHOVNY U.S.A.

WICHITA LINEMAN A MAKE THE WORLD GO AWAY BYLY ZAŘAZENY DO ARCHIVU NAHRÁVEK KONGRESOVÉ KNIHOVNY  U.S.A.
 
Slavné country písně „Wichita Lineman“ a „Make The World Go Away“ byly oficiálně zařazeny do registru nahrávek Knihovny Kongresu Spojených Států Amerických. Ocitly se tak mezi 25 dosud vybranými nahrávkami.

„Wichita Lineman“ napsal Jimmy Webb a je to jeden z největších hitů Glena Campbella. „Make The World Go Away“ napsal Hank Cochran a nazpíval ji i Eddy Arnold, pro kterého tato píseň znamenala jeden z jeho největších hitů. Přestože písně se dočkaly mnoha dalších úprav a provedení, právě verze Campbella a Arnolda se dostaly na seznam. Jimmy Webb se k této výjimečné události vyjádřil se slovy: „Přijímám tuto poctu s velikou pokorou, samozřejmě i za Glena a jsem na to nesmírně hrdý. Moc bych si přál, abych to s ním mohl teď sdílet, ale ty to, Glene, určitě vidíš“. Vdova po Campbellovi Kim Campbell řekla: “Wichita Lineman je naprosté vyjádření hudebního a duchovního souznění mezi mým manželem a jeho skladatelskou spřízněnou duší Jimmy Webbem. Byla to zároveň jedna z nejdůležitějších a nejoblíbenějších písní mého muže a byl by velice nadšen a poctěn, že právě jeho originální verze se dostala do archivu Knihovny Kongresu Spojených Států“.
Píseň dostala několik nominací na cenu Grammy , včetně jedné vítězné, byla také oceněna Academy Of Country Music jako Singl roku, alb s touto nahrávkou se prodalo více než 2 miliony kusů a píseň byla také průlomovou v tom smyslu, že se umístila nejen na vrcholu country hitparády, ale také na třetí příčce popové hitparády! Nahrávala se v roce 1968 ve studiích v Los Angeles a ve studiu se tehdy sešla parta legendárních studiových hráčů, mezi kterými byl např. i ikonický kytarista James Burton, který mnoho let doprovázel Elvise Presleyho.

„Make The World Go Away“ se dostala do hitparády Top 40 dokonce třikrát. V roce 1964 to byla verze Timi Yuro v roce 1965 pak ta od Eddy Arnolda a v roce 1975 od dua Donnie & Marie Osmondových. Původní originál ovšem nahrál v roce 1963 známý country zpěvák Ray Price. Píseň napsal Cochran po zážitku v kině, kde shlédl film, který ho natolik inspiroval, že běžel z kina domů a tam po 15 minutách skladbu složil! V roce 1963 se s touto písní Price ocitl na druhém místě v hitparádě Billboard a rok poté již se stejnou skladbou na stejné hitparádě bodoval Arnold, jehož verze byla právě zařazena do Knihovny Kongresu. Na Arnoldově nahrávce se ve studiu podílel také slavný pianista Floyd Cramer.

Naši partneři

Soundflower